Bez kategorii

KALENDARZ ADWENTOWY – przyjemność liczona w tygodniach

Kalendarze adwentowe – Dzieci je uwielbiają. Z jednej strony przyjemna niepewność i ciekawość, co dziś znajdą w okienku, z drugiej przyjemna pewność, że będzie to coś interesującego.

Najczęściej kupujemy Dzieciom gotowe kalendarze, pełne czekoladek albo mini niespodzianek tematycznych, bo często tylko takie znają i o takie proszą.

Jeśli to wszystkim odpowiada, to w zasadzie nie ma się nad czym za bardzo zastanawiać, gdyby nie szczególny czas, w którym za sprawą pandemii znaleźliśmy się – czas, o którym niejednokrotnie marzyliśmy – możliwość spędzania więcej czasu w domu, z Dziećmi.

Tylko nie do końca tak to sobie wyobrażaliśmy – myśleliśmy raczej o czasie spędzanym wspólnie, tymczasem jesteśmy razem, ale każdy trzyma się swojego zestawu codziennych zadań, które przez większą część dnia są rozdzielne, a czasem nawet ze sobą kolidują. Bywa ciężko, bo o ile my dorośli dość gładko przestawiliśmy się na pracę zdalną, to Dzieci oprócz trudności z nauką online i ograniczeniami społecznymi mają większy problem i to, czego im bardzo brakuje, to relacji i uwagi. I choć mają nas na wyciągnięcie ręki, to naszej uwagi za bardzo nie doświadczają, bo my pracujemy – na poważnie – to nie jest nadrabianie zaległości. Do tego w międzyczasie pojawiają się nam dodatkowe obowiązki – konieczność zadbania o posiłki, o które nie musieliśmy się troszczyć chodząc do pracy, bo Dzieci miały je zorganizowane w placówkach, do których uczęszczały.

Dzieci snują się po domu, zagadują, szukają zajęcia i kontaktu. Łatwo wtedy włączyć bajkę albo wyrazić zgodę na zabawę w sieci, bo do obowiązków zawodowych trzeba szybko wracać. Post factum pojawiają się wątpliwości, czy nie przesadziliśmy pozwalając Dzieciom korzystać z atrakcji przed ekranem tak długo.

To w takim razie może „uczepić się” tego kalendarza i kreatywnie, z pożytkiem wykorzystać?

Nas od lat niezmiennie zachwyca i inspiruje kreatywność we francuskim wydaniu – umiejętność tworzenia arcydzieł ze starych muszelek, nazbieranych patyczków i rozsypującego się śpiewnika, szukanie okazji do tworzenia czegoś unikalnego, a do tego akceptacja niedoskonałości, autentyczna satysfakcja z efektów oraz skłonność do wzbudzania w sobie przyjemnych emocji.

Gdyby tak Dzieciom podsunąć pomysł przygotowania sobie kalendarza we własnym zakresie tak, by rodzicom pozostało tylko go wypełnić? Mamy wtedy zajmując zajęcie, kreatywne wyzwanie i okazję do przyjemnej zabawy.

Kalendarz można zrobić z wszystkiego, co tylko Dzieciom przyjdzie do głowy. To mogą być ponumerowane koperty, ozdobione rolki od papieru toaletowego, szare torebki prezentowe, kartoniki po mydle w kostce lub herbacie, kubeczki po jogurtach, skarpetki…

Nie wypełniajmy go ot tak, zabawkami lub słodkościami. Albo przynajmniej tylko częściowo.

Reszta okienek może skrywać angażujące i przyjemne zadania na dany dzień. Dobrze, jeśli mogą nawiązywać do ulubionych aktywności Dzieci.

To może być własnoręcznie stworzona planszówka lub komiks, girlanda bożonarodzeniowa, tor kulkowy – kulodrom ze zużytych opakowań, kartonowe miasteczko lub namiot dla ulubionych lalek i figurek, kreatywna zabawka sensoryczna, puzzle (układanka z pociętego na małe kawałki dowolnego obrazka), drewniany domek z wykałaczek ;).

Dzieci lubią wyzwania. Ważne tylko, by dopasować zadania do ich aktualnej sprawności, bo przyjemność łatwo może zmienić się w frustrację.

Pomysłów na kreatywne zabawy nie brakuje w sieci. Nas od lat inspirowała francuska Marie Claire idees. Robiliśmy śmieszne rzeczy, niektóre są z nami już kilka lat, choć wydawały się mocno nietrwałe, a nasze umiejętności ocenialiśmy na 3-. 🙂

Wracając do kalendarzy – polecamy Wam te jednorodne, tzn. jeśli decydujemy się na wyzwania, to już nie miksujemy z drobiazgami, by nie przekierowywać uwagi Dzieci z zabawy na zabawki, wyjątek w ostatnim dniu odliczania. I niech to również będzie drobiazg.

Kilka propozycji takich drobiazgów do 20 zł znajdziecie poniżej,. W tym samym dniu przyjdzie przecież Święty Mikołaj, nie trzeba więc „fajerwerków” z kalendarza. 😉

  • Kredki Klucze 2+ ALEX

Zestaw 4 zabawnych kredek w kształcie kluczy w 4 podstawowych kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim i żółtym.
Płaski kształt umożliwia młodszym Pociechom łatwe chwytanie oraz posługiwanie się kredką.
Niczym prawdziwe klucze, kredki połączone są kółeczkiem dzięki czemu dzieci mogą zabierać je ze sobą w dowolne miejsce.

Cena: 18,95 zł

  • Drewniany kręcik – gra zręcznościowa 5+ GOKI

Zajmująca, prosta zabawka. Zadanie polega na ciągłym wprawianiu w ruch krążka poprzez naciąganie i rozluźnianie sznurków. 

Cena: 9 zł

  • Unosząca się piłeczka – zabawka do ćwiczeń oddechowych 3+ GOKI

Zabawka do ćwiczeń oddechowych. 
Zabawa polega na odpowiednim dmuchaniu w rurkę tak, aby styropianowa piłeczka unosiła się jak najdłużej w powietrzu.

Cena: 9,50 zł

  • Kalejdoskop grzybek PLAN TOYS

Kalejdoskop – pryzmat w formie grzybka to klasyczna zabawka, która odkrywa przed dziećmi pierwsze tajniki zjawisk optycznych, ukazując otaczający świat w zaskakującej formie.

Cena: 15 zł

  • Gra Game Over Jérémy Peytevin 5+ NASZA KSIĘGARNIA

Oparta na prostych zasadach, która pozwala Dzieciom poczuć się jak bohater gry komputerowej.
Gracze w roli rycerzy wędrują korytarzami labiryntu, starając się odnaleźć klucz i skrzynię ze skarbami.
Zadanie utrudniają różne stwory. Jeśli na początku wędrówki gracze zabezpieczą się wybierając odpowiednią broń, pokonają stwory i będą mogli kontynuować wędrówkę.
Jeśli nie będą w stanie z nimi wygrać, nastąpi… GAME OVER – koniec gry. W takiej sytuacji wędrówkę trzeba rozpocząć od początku.
Wygra gracz, który najszybciej odnajdzie klucz i skrzynię ze skarbami.

Cena: 19,90 zł

  • Ciocia Jadzia w Rio E. Piotrowska 5+ MEDIA RODZINA

Zwariowane przygody wyjątkowej Cioci Jadzi i jej bratanicy.
Kto już poznał ciocię Jadzię choć trochę, wie, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych! Zwłaszcza kiedy sytuacja jest trudna i wszyscy tracą głowę.
Ciocia Jadzia wraz rodziną wybrała się do Rio de Janeiro, do Brazylii, w czasie gdy odbywała się tam olimpiada. Ale ciocia Jadzia miała też inny cel podróży. W Brazylii czekał na nią wujek Zenek, jej narzeczony…

Cena: 18, 90 zł

  • Guma do skakania Lililastic 6+ DJECO

Guma do skakania w limonkowo – turkusowym kolorze.
Po skończonej zabawie gumę można nawinąć na podkładkę w kształcie owieczki.
Długość gumy – 3m.

Cena: 14 zł

Wszystkie oferty wraz z cenami pochodzą znajdziecie u nas na www.perbambini.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *