Bez kategorii

SYLWESTER – 8 prostych i zajmujących zabaw dla Dzieci w różnym wieku

Sylwester i Nowy Rok to na przestrzeni wielu ostatnich miesięcy kolejne świąteczne dni, które obchodzić będziemy inaczej niż zwykliśmy. Zgodnie z zaleceniami pandemicznymi większość z nas zostanie w domu albo wybierze się na spotkanie tylko z najbliższą rodziną, w wąskim gronie. Choć ograniczenia są uzasadnione, trudno jest nam je zaakceptować, Dzieciom jeszcze trudniej jest funkcjonować z nieprzemijającymi ograniczeniami. Przed nami kilka kolejnych dni, które Dzieci spędzą wyłącznie w domu.

Jeśli nie macie pomysłu lub nie zdążyliście przygotować się na godziny zabawy z Dziećmi albo zależy Wam na tym, by zająć je czymś tak, byście wy mogli w tym dniu odetchnąć lub przyjąć gości, mamy dla Was kilka propozycji zajmujących zabaw dla Dzieci w różnym wieku.

W zależności od tego, ile czasu macie i jak bardzo samodzielne są już Wasze Pociechy, poniżej znajdziecie kilka pomysłów na angażującą zabawę, którą można zorganizować w domu bez zabawek (szczególnie nowych ;)) i bez większego przygotowania. Część z nich nadaje się do indywidualnej zabawy, część natomiast wymaga towarzystwa innych Dzieci lub dorosłych, jeśli znajomych Dzieci akurat brak.

Pomyły podsuwają nam każdego dnia rozmaite portale oraz blogi dedykowane Dzieciom i rodzicom. A my, żeby było ciekawiej, po inspiracje dla Was zajrzeliśmy w tym roku do bliskiej naszemu sercu… Francji., a nawet Lozanny Na stronie francuskiego magazynu dla dzieci POMME D’API znaleźliśmy kilka ciekawych propozycji, które wspólnie z naszymi, wypróbowanymi pomogą Wam urozmaicić Dzieciom czas spędzony w domu w sylwestrowy wieczór.

Jak mawiają Anglicy „less is more„, dlatego im prostsze zabawy, tym lepsze, bo te pozostawiają Dzieciom przestrzeń na własną inicjatywę, ważną z psychologicznego punktu widzenia, możliwość wpływania na własną aktywność. Wierzymy, że właśnie takie tu znajdziecie.

TRZY ZABAWY „Z NICZEGO”

To propozycje, z których można korzystać zawsze i wszędzie. U nas sprawdzały się w trakcie długich podróży samochodem, samolotem, w kolejce do specjalisty i w korkach :).

  • Nieskończone zdania…

Pierwsza osoba wypowiada słowo, następna powtarza je i dodaje kolejne, następna powtarza wszystko od początku i dodaje jedno słowo od siebie. Zabaw trwa do dotąd, dokąd jej uczestnicy są w stanie powtarzać utworzone zdanie.

Zdarza się, że w zabawie powstają zdania bez ładu i składu, ale to nie ma znaczenie. Dzieci z przyjemnością bawią się słowami, im coś mniej sensowne, tym bardziej atrakcyjne. A ta zabawa to dodatkowo świetna okazja do naturalnego treningu pamięci.

  • Pantomima

Zabawa odbywa się w zupełnej ciszy. Nikt nic nie mówi. Osoba, która zaczyna, wyobraża sobie balon i zaczyna się nim bawić. Może go delikatnie podrzucać, przerzucać z ręki do ręki, odbijać kolanem, stopą, przytrzymać na nosie. Gdy się nim chwilkę „na niby” pobawi, przekazuje balon następnemu graczowi. Kiedy pomysły zabawy z balonem się skończą, wybieramy inny przedmiot np. długi kij, pudełko lub to co dzieci zaproponują. Oryginalny pomysł na zabawę z ruchem, która przy okazji ćwiczy również kreatywność.

  • Co to jest?

Jedno z dzieci wybiera sobie jakiś przedmiot, nie mówiąc pozostałym graczom, co to jest. Poprzez serię 24 pytań uczestnicy zabawy muszą odgadnąć co to jest. Ekscytująca zabawa, która ćwiczy umiejętność logicznego myślenia.

DWIE PROPOZYCJE ZABAW Z KARTKĄ I OŁÓWKIEM

  • Śmieszne postacie

Przecinamy kartkę A4 ustawioną w pionie na 2 części tak, aby uzyskać 2 paski papieru. Każdy gracz otrzymuje jeden z nich. U góry kartki rysuje głowę. Następnie składa pasek tak, by ukryć rysunek, a pozostałe miejsce zostawia puste. Wymienia się kartką z drugą osobą. Teraz obie nie widząc rysunku poprzednika, dorysowują szyję. Ponownie wymieniają się kartkami. Na tej samej zasadzie rysują tułów, a następnie nogi i stopy. Starsze Dzieci mogą dodawać więcej szczegółów twarzy, ubrania i akcesoria. Na koniec Dzieci odkrywają cały rysunek. Stworzonym wspólnie postaciom nadają imię i osobowość.

  • Rysunek w lustrze

Na stole umieszczamy kartkę papieru, a za nią lusterko w taki sposób, aby Dziecko widziało w nim kartkę oraz swoją rękę z flamastrem. Zaczyna rysować co tylko chce, przy czym patrzy na swoją kartkę wyłącznie odbitą w lusterku. Ciekawe, co w ten sposób powstanie, czy na pewno to, co w początkowym zamyśle? 😉

GRA

  • Autorska planszówka

Do tego pomysłu już Was zachęcaliśmy i dziś zrobimy to ponownie. Dzieci same wymyślają planszę do gry oraz zasady. Tu wszystko jest dozwolone. Projektowanie i rozgrywka z pewnością dostarczą wielu wrażeń, a jako całość będą naturalną kuźnią wszechstronnego rozwoju. Mamy tu twórcze myślenie, umiejętność logicznego myślenia oraz rozwiązywania problemów, rozwój społeczny i emocjonalny (trzeba się porozumieć, zrozumieć intencje drugiej osoby, czy znieść przegraną), a na koniec jeszcze umiejętności manualne oraz plastyczne – słowem wszystko.

INNE

  • Muzeum

Ponieważ obecnie nie da się pójść do muzeum, można spróbować zaaranżować własne.

Z własnej biblioteczki albo z pomocą Googla wyszukajmy i pokażmy Dzieciom znane, światowe arcydzieła. Mogą to być obrazy artystów takich jak Van Gogh czy Klimt, tym niemniej ja polecam Wam twórczość Picassa lub Miro, których obrazy są prostsze w formie i szybciej przypadną do gustu Dzieciom. Poprośmy je, by stworzyły własną wersję znanych dzieł. Na koniec stwórzmy z nich galerię i szczerze podziwiajmy efekty.

  • Kino

Część z nas robi co może, by oderwać Dzieci od ekranu, część z nas uważa ekran za błogosławieństwo, bo na tyle skutecznie angażuje dziecięcą uwagę, że tylko wtedy można zająć się poważnie pracą lub poświęcić czas innym obowiązkom.

W tym wyjątkowym dniu potraktujmy ekran inaczej – wyjątkowo. Podarujmy Dzieciom kino w domu. Wybierzmy film – to też świetna okazja, by pokazać Dzieciom coś innego niż kolejny film Disneya – przygotujmy popcorn i ulubiony sok. Stwórzmy komfortowe warunki do siedzenie naprzeciwko ekranu, zgaśmy światło, jak w prawdziwym kinie i oddajmy Dzieci przyjemnościom.

To zaledwie kilka pomysłów, tym niemniej na ich bazie można z powodzeniem tworzyć kolejne dodając lub modyfikując obowiązujące zasady tak, by bawić się świetnie jeszcze przez kilka kolejnych wolnych dni :).

Przyjemnego Sylwestrowego Wieczoru Wam życzymy i Dobrego Roku 2021!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *